Verimlilik Proje Ödülleri'nde TOGÜ'den büyük başarı

06.10.2023 - Cuma 16:34

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi gerçekleştirilen “Kompost Üretim Tesisi Projesi” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2023 Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında ikincilik ödülü aldı. Düzenlenen ödül töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından RektörProf. Dr. Fatih Yılmaz’a proje ödülü takdim edildi.

“Yeni Teknolojilerle Orta Ölçekli Kompost Üretim Tesisi Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi Projesi” adıyla hayata geçirilen proje Eğitim kategorisinde ikincilik ödülü aldı. Proje sıfır atık, organik atıkları komposta dönüştürerek yeşil alan ve tarım alanlarının gübre ihtiyacının karşılanması gibi hedeflerle tasarlandı. Kampüs alanı içerisinde kurulan tesiste 2022 yılının ikinci yarısında kompost üretimine başlandı. 2023 yılı ilk sekiz aylık verilere göre ise hedeflenen yıllık verilere ulaşıldı. Ayrıca Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler çevre konusunda bilinçlendirildi ve sıfır atık kavramının her bireyde oluşmasına çalışıldı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, ödül alan projemiz dolayısıyla proje ekibine ve destekleyici kuruluşlara teşekkür etti. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin çevreci bir üniversite olduğunu ifade eden Rektörümüz projenin öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve eğitim kurumları açısından çevre konusunda farkındalık uyandırdığını söyledi. Rektör Yılmaz, projenin tarımsal alana katkı verdiğini de belirterek elde edilen kompostun üniversitenin tarımsal uygulama merkezinde kullanıldığını ifade etti.

 

Haber: Yakup Orakçı

YORUM YAZ