Başkan Eroğlu, "Şehrin trafiğini çözeceğiz"

06.10.2023 - Cuma 16:36

Tokat'ın trafik sorununu çözmek amacıyla geçtiğimiz hafta İstanbul'dan gelen ekip ile yürütülen çalışmaların sorulması üzerine Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, trafikle ilgili düşünülen, planlanan, öngörülen bazı başlıkları paylaştı.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Şehrimizin trafiğiyle alakalı da 3 tane profesör çağırdık. Onlar bir 15 gün çalışma yapacaklar. Hemen hemen bir haftayı buldu onlar geleli ve 45 noktada çalışma yaptık. Bunlardan bir tanesi Zeka-i Gümüşdiş caddemiz. Bu caddesi de işte Niksar, Erbaa'yı, Ankara'ya bağlayan şehrimizi Ankara istanbul'a bağlayan o bildiğimiz Yeşilırmak kenarındaki yolumuz. O yolda Stadyum kavşağımız, Demirköprü kavşağımız yine Dimes kavşağı diye halkın belki söylediği o kavşağımız ve hemen devamındaki Bedestenlioğlu-OSB kavşağı bu 4 tane kavşağı ele aldık. Bu dördünün ikisinde katlı kavşak dediğimiz kavşak yapmakla alakalı bir kavşağımızda da özellikle Bedestenlioğlu'na giriş kavşağında da sadece Bedesten'e girerken sağdan bir aynı üniversite kavşağı gibi bir üst kavşakla geçiş gibi kafamızda böyle bir çalışma belirdi. Ama bunlar tabi çalışılıyor. Sadece ipucu olması anlamında söylüyorum. Bunlarla ilgili bir çalışmamız var oralarda. Çünkü şehrimizin ana omurgası bu kavşaklar yani Karşıyaka bölgemizle şehrimizi bağlayan önemli kavşaklar. Bu kavşaklar bunla ilgili bir takım çalışmalarımız var. Demirköprü kavşamızda ise biraz daha orta refüjleri daraltarak sola dönüşlerde parklanmalar sağlayarak yine geometrik şekilleri değiştirerek o kavşağı da çok daha yüzde 40 rahatlatacak da bir formülümüz var. Orada herhangi bir üst geçit- alt geçit düşünmüyoruz. Orada da böyle bir çalışmamız olacak.

İkincisi Niksar yolu kavşağımız ve Niksaryolu kavşağının Behzat'a iz düşümü dediğimiz hemen Pazar yerimizin oradaki kavşakla alakalı ise alt geçit olabilir mi diye bir düşünce var. Ama ilk veriler olmayacağına dair oldu. Çünkü 3'er metreden oluşuyor her bir şerit. Alt geçit yaptığımızda toplamda 2 gidiş, 2 geliş, 2 gidiş, 2 geliş yapmak zorundayız. 4 çarpı 3; 12 metre yapıyor. Üçerden 6 metre de sağa ve sola dönüşleri koyduğumuzda toplamda 18 metreye yakın bir genişlik gerekiyor. Bizim o yolun genişliği de 12 buçuk, 13 metre. 4-5 metreye ihtiyaç var. O zaman kaldırımları almamız gerekiyor. Kaldırımları da zaten dar alamıyoruz. Peki tek gidiş, tek geliş yapsak dedik. Ama o da bugün yaparız ama 5-6 sene sonra ihtiyaca cevap vermeyecek. Bu sefer tüh niye yapıldı? Niye bura tek gidiş tek giriş oldu deneceği için şu anda çok fizibil durmuyor. Çok net söylüyorum, çok fizibil durmuyor. Ama orada başka belki geometrik şekilleri gerçi değiştirdik ama başka bir takım çalışmalar var orada da. örneğin Devlet Hastanesi'nden gelen kavşak, Üniversite Hastanesi'nden gelen kavşak da depolanmaları, sola sağa dönüşlerde problem var. Şimdi normalde sola dönende direk gidecek olan da hep peş peşe duruyor. Biz o zaman şöyle yapalım diyoruz, sola ve sağa dönenlere biz yeni bir şerit oluşturalım. Orada parklanma sağlayalım, onlar sola dönmek için orada dursun ama direkt gidecek insanlarsa hemen yanında bir şerit oluşturarak orada durduralım da arkada araç birikimleri azalsın diye bir takım böyle akıl çalıştıracak çalışmalar düşünüyoruz. Biz 7 sene önce akıllı kavşaklar yaptık ama şu anda son birkaç yıldır akıllı kavşaklarımızla ihtiyaca cevap vermiyor. Bunu görüyoruz. Biz şimdi 8 tane kavşak birbirine bağlantılıyken bu sayıyı artıracağız. Ve her anlamda yeşil dalgayı da için alacak şekilde beklemeleri daha böyle pratik yapacak şekilde özellikle Niksaryolu kavşağında Behzat' da ve Üniversite Hastanesi kavşaklarını da bunlara entegre ederek farklı bir kavşak sinyalizasyon sistemleriyle de buralarda da böyle bir çalışmalar düşünüyoruz.

PARKLANMALARLA İLGİLİ FARKLI BİR ÇALIŞMAYA GİTMEMİZ LAZIM

İş bununla bitiyor mu? Tabi bitmiyor. Bir defa parklanmayla ilgili şehrimizde belki farklı bir çalışmaya girmemiz lazım. Yani örneğin otopark sayılarını şehirde artırmak lazım yani. Daha bol miktarda otopark yaparak şehrin de hani insanlarımız sabahtan arabasını bırakıyor. Akşama kadar araba orada duruyor. Alışveriş için ya da bi 10-15 dakika işi için insanlar fark edecek yer bulamıyor. Mecbur ikili parklar yapıyor Gop bulvarında. Bu da trafiği daha fazla tıkıyor. Yani bizim bu otoparklarla ilgili başka bir çalışma yaparak yani belki 3 şeridemi çıkartırız Gop Bulvarını, yani tek taraflı bir taraflı mı bir patlama yaparız tabii bunların hepsi konuşulması gereken konular. En azından orada 15 dakikaya kadar ücretsiz yapıp daha sonrasını ücretli hala yeniden getirtip. Çünkü bir buçuk yıldır ücretsiz halde hala şu anda. Böyle bir çalışma mı yaparak tekrardan GOP bulvarındaki bu trafiği daha nasıl farklı hale getiririz? Bunun bir çalışmamız gerekiyor. Aynı şekilde Behzat bulvarında. Çünkü şehrimizde otoparklanmayla ilgili bir sorun görüyorum. Otoparkla ilgili çok ciddi tabi çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu diğer bizim bir konu.

TOPLU TAŞIMA KONUSU KESİNLİKLE HALLEDİLECEK

Toplu taşıma aynı şekilde. Toplu taşımamızın bir defa kesinlikle ciddi bir çalışma gerekiyor ve bunu da yapacağız. Belki elektrikli otobüs gibi bir yapabilir miyiz? Elektrikli otobüslerle toplu taşımada daha farklı nasıl bir şey yaparız? Toplu taşımada bir şeritte sadece toplu taşımaya mı ayırırız? Oralardan daha mı böyle arabalar hız akar, yine bu işi yapan firmalarımızla konuşacağız. Çünkü halkımızın bu konuda çok ciddi şikayetlerini görüyorum. Arabalarla ilgili, araçların yine konforuyla ilgili, yine çalışanlarımızın belki tavırlarıyla ilgili, yine araçların duraklardaki o saatlere daha riayet etmesi ile ilgili daha bir çok konuda bu konularda hepimiz sizlerle bizler de duyuyoruz. Bunları çözeceğiz, bunlara bakacağız demiyorum, çözeceğiz, Başka çaresi yok. Bu kesinlikle halledilecek. Temmuz ayında da bunun ihalesi var, ihalesinde de bütün şartnamelerde bütün bunlarla ilgili çok ciddi bu konuları burada ortaya koyacağız."

ŞEHRİN TRAFİĞİNİ ÇÖZECEĞİZ

Başkan Eroğlu, "Trafiğimizle ilgili de göreceksiniz çok ciddi önemli çalışmalarımızı yapacağız ve şehrin trafiğini de çözeceğiz. Allah'tan bir mani olmazsa çözeceğiz. Katlı kavşaklarla çözeceğiz. Yapacağımız toplu taşımadaki neşterle çözeceğiz. Yine yeni oluşturacağımız sinyalizasyon yeşil dalgalarla çözeceğiz. Otoparklanmayı çözerek çözeceğiz ama çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber: Yakup Orakçı

YORUM YAZ